1998 Grammy Nominees (1998) - Various Artists |
||||||||||||||||||||||
Featuring » | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Tracklisting » | ||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Guest Appearances » | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Released » |
|
|||||||||||||||||||||
Format » | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Other Appearances » | ||||||||||||||||||||||
Claude (Swifty) Achille (Engineer), Niko Bolas (Engineer), (Young) Dan Bosworth (Engineer), Tim Donovan (Engineer), Mark Endert (Engineer), Niven Garland (Engineer), Stephen George (Engineer), Barry Joseph Goldberg (Engineer), Roger Moutenot (Engineer), Bob Power (Engineer), Carl Robinson (Engineer), Brian S(c)heuble (Engineer), Elliot Scheiner (Engineer), Trina Shoemaker (Engineer), Al Stone (Engineer), Jim Wirt (Engineer), Jamal Cantero (Producer), Paula Cole (Producer), Sheryl Crow (Producer), Mick Jagger (Producer), Mick Jagger (Producer), Jason Kay (Producer), Jason Kay (Producer), R. (Robert) Kelly (Producer), John King (Producer), John Leventhal (Producer), Stephen Lironi (Producer), Bob Power (Producer), Keith Richard(s) (Producer), Keith Richard(s) (Producer), Elliot Scheiner (Producer), Lindsey Scheiner (Producer), Michael Simpson (Producer), Andrew Slater (Producer), Al Stone (Producer), Don Was (Fagenson) (Producer), Matthew Wilder (Producer), Fiona Apple (Songwriter), Erykah Badu (Songwriter), Paula Cole (Songwriter), Shawn Colvin (Songwriter), Sheryl Crow (Songwriter), Taylor Hanson (Songwriter), Taylor Hanson (Songwriter), Isaac Hanson (Songwriter), Zac Hanson (Songwriter), Isaac Hanson (Songwriter), Zac Hanson (Songwriter), Mick Jagger (Songwriter), Mick Jagger (Songwriter), Jason Kay (Songwriter), Jason Kay (Songwriter), R. (Robert) Kelly (Songwriter), K(athryn) D(awn) Lang (Songwriter), John Leventhal (Songwriter), Brian S. MacLeod/McCleod (Songwriter), Ben Mink (Songwriter), Stevie Nicks (Songwriter), Stevie Nicks (Songwriter), Keith Richard(s) (Songwriter), Keith Richard(s) (Songwriter), Toby Smith (Songwriter), Toby Smith (Songwriter), Gwen Stefani (Songwriter), Gwen Stefani (Songwriter), Eric Stefani (Songwriter), Eric Stefani (Songwriter), Jeff Trott (Songwriter), Rick Garcia (Cover Art), Tchad Blake (Mixing), Mark Endert (Mixing), Stephen George (Mixing), R. (Robert) Kelly (Mixing), Tom Lord-Alge (Mixing), Roger Moutenot (Mixing), Mauricio Riagorri (Mixing), Elliot Scheiner (Mixing), Al Stone (Mixing), Daniel Aresenault (Photography), Marc Baptiste (Photography), Marina Chavez (Photography), Nathaniel Goldberg (Photography), David LaChapelle (Photography), Cynthia Levine (Photography), Neal Preston (Photography), Max Vadukul (Photography), Sandie Lee Drake (Art Direction), Margery Greenspan (Art Direction), Mary Maurer (Art Direction), Fred Woodward (Art Direction), Susan Bibeau (Design), Morbido Bizarrio (Design), Christine Wilson (Design), Stephen George (Programming), R. (Robert) Kelly (Programming), Bob Power (Programming), Phil Kaye (Mastering), David Mitson (Mastering), Rick Behrens (Assistant Engineer), Chris Brickley (Assistant Engineer), Tim Donovan (Assistant Engineer), Troy Gonzalez (Assistant Engineer), Charles Gooden (Assistant Engineer), Charles McCrorey (Assistant Engineer), Al(an) Sanderson (Assistant Engineer), Steve Greenberg (Executive Producer), Marc Greene (Executive Producer), Barry Hankerson (Executive Producer), Mick Jagger (Executive Producer), Mick Jagger (Executive Producer), Kedar Massenburg (Executive Producer), Keith Richard(s) (Executive Producer), Keith Richard(s) (Executive Producer), Don Was (Fagenson) (Executive Producer), Rob Senn (Supervising Producer), Simon Hale (Arranger), Jason Kay (Arranger), Jason Kay (Arranger), R. (Robert) Kelly (Arranger), Andrew Dosunmu (Stylist), Julie Speed (Artwork), Simon Hale (String Arrangements), Brian S. MacLeod/McCleod (Loop), Allan Ayers (Illustrations), Gerard Howland (Illustrations), Kevin Murphy (Illustrations), Morbido Bizarrio (Digital Imaging), Morbido Bizarrio (Director), Pierre DeBeauport (Minister Of Production), Simon Hale (Conductor), Simon Hale (String Score), Roger Love (Vocal Director), Ron Lowe (Mixing Assistant), Mauricio Riagorri (Mixing Assistant), Phil Ramone (Technical Advisor), Greg(ory) Sill(s) (Compilation Producer) |
||||||||||||||||||||||
Record Label » | ||||||||||||||||||||||
UNI/MCA |
||||||||||||||||||||||
Catalogue Number » | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Running Time » | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Liner Notes » | ||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Reviews » | ||||||||||||||||||||||
Add your review here. |
||||||||||||||||||||||
Last Modified » | ||||||||||||||||||||||
2015-06-12 |
||||||||||||||||||||||
Tracklisting » | ||||||||||||||||||||||
Discography entry submitted by Marty & Lisa Adelson. |